Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Güneş Arabaları Ekibi, Corendon Airlines’ın sponsorluğunda Belçika ve İtalya’da mücadele edecek

 Türkiye'nin ilk güneş enerjili aracını üretme gururuyla, 2003 yılından bu yana yurt içinde ve yurt dışında katıldıkları organizasyonlarda başarılar kazanan Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Solaris Güneş Arabaları Ekibi (Solar Team Solaris); 14-19 Eylül tarihleri arasında Belçika’da, 25-30 Eylül tarihleri arasında da İtalya’da düzenlenen yarışmalara katılacak. “Gücümüzü güneşten alıyoruz” parolasıyla yola çıkan ekibe geçen yıl olduğu gibi 2022’de de Corendon Airlines destek verecek.

 

Katıldıkları yarışmalarda aldıkları derecelerle Türkiye’yi yurt dışında başarıyla temsil eden Solaris Güneş Arabaları Ekibi (Solar Team Solaris), Avrupa arenasında yeni sınavlara hazırlanıyor. 

 

Solar Team Solaris, önümüzdeki dönemde ilk olarak 14-19 Eylül tarihleri arasında Belçika’da yapılacak iLumen European Solar Challenge 2022’de yarışacak2014 yılında katıldığı organizasyonda “Smyrna” adlı araçla 5. olan ve aynı sene “Yarışın Ruhu” ödülünü kazanan Solar Team Solaris, bir kez daha Türkiye’nin gururu olmak adına iLumen European Solar Challenge 2022’ye (iESC’22) katılıyor. Eski bir Formula 1 pisti olan Circuit Zolder’da gerçekleşecek olan yarışta, 24 saat boyunca araçların verimliliği ölçülecek. Ekip, 1.000 kilometrenin üzerinde yol alarak 250 turu tamamlayabilmek için kıyasıya mücadele edecek.

Italian Solar Challenge 2022’de boy gösteren tek Türk ekip 

Solar Team Solaris ekibi ayrıca, aktif olarak kullanılan bir Formula 1 pisti olan Autodromo Enzo e Dino Ferrari’de (Imola) bu sene ilk defa düzenlenecek olan Italian Solar Challenge 2022’ye (ISC’22) katılacak. 25-30 Eylül tarihlerinde düzenlenecek organizasyona Türkiye’den katılan tek ekip Solar Team Solaris olacak. 

 

Solar Team Solaris, Belçika’da ve İtalya’da düzenlenen yarışlara iki ayrı ekiple ve tek araçla katılacak.

 

Yüzde 90 oranında yerli ve milli, sıfır karbon salınımlı çevre dostu araçlar

Türkiye’de Formula G yarışlarında elde ettiği derecelerin yanı sıra Yunanistan’da düzenlenen Sun Life Tasarım Yarışması’nda ödül alan ilk Türk takımı olan Solaris Team Solaris, 7 solar ve 5 elektrikli olmak üzere toplam 12 araçla yoluna devam ediyor. Ekip üyeleri, pil ve panel haricinde başta elektrik motoru olmak üzere tüm elektriksel ve mekaniksel komponentleri kendileri üretiyor. Solaris Güneş Arabaları Ekibi’nin yüzde 90 oranında yerli ve milli olan arabaları, sıfır karbon salınımıyla çevre dostu araçlar olarak dikkat çekiyor.

 

Corendon Airlines, uluslararası arenada Solar Team Solaris’i yalnız bırakmıyor. Yetenekli öğrencilerin, Belçika’ya yapacağı yolculuk Corendon Airlines’ın sponsorluğunda gerçekleşecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2
deneme bonusu veren siteler
Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı